Çerez Örnek
canlı destek

Araştırma Grubu Lideri:  Prof. Dr. E. Esin HAMEŞ

 

Genel Bilgiler

Mikroorganizmalar geniş biyoçeşitlilikleri ile birçok metaboliti üretme kabiliyetinde olan canlılardır. Mikrobiyal ürünlerin medikal alanda kullanımına en iyi örnek olan antibiyotiklerden sonra birçok biyolojik aktif metabolit ve çeşitli enzimler de medikal kullanım potansiyelleri nedeniyle araştırılmaya başlanmıştır. Çeşitli mikrobiyal polimerler de medikal kullanım potansiyelleri ile son yıllarda giderek ilgi çekmektedir.

 

Çalışılan Konular

  • Enzim, protein, polimer, biyoaktif metabolit, nanopartikül gibi bakteriyel ürünlerin üretimi, modifikasyonu, optimizasyonu, karakterizasyonu ve ağırlıklı olarak medikal uygulama çalışmaları
  • Endüstriyel veya medikal olarak önemli bakteri türlerinin farklı çevrelerden izolasyonu, tanımlanması ve metagenomik çalışmaları

 

Seçilmiş Yayınlar

1. Bayir, E., Bilgi, E., Hames, E. E., & Sendemir, A. (2019). Production of hydroxyapatite–bacterial cellulose composite scaffolds with enhanced pore diameters for bone tissue engineering applications. Cellulose26(18), 9803-9817.

2. Pekmez, K., Kalaycı, G., Gürhan, S. İ., & Hames Tuna, E.E. (2020). Preparation and optimization of rapid and sensitive coagglutination test for detection of infectious pancreatic necrosis virus (IPNV). Turkish Journal of Veterinary and Animal Sciences44(5), 1003-1009.

3. Emre Oz, Y., Keskin-Erdogan, Z., Safa, N., & Hames Tuna, E.E (2021). A review of functionalised bacterial cellulose for targeted biomedical fields. Journal of Biomaterials Applications36(4), 648-681.

4. Deniz, I., Demir, T., Oncel, S. S., Hames, E. E., & Vardar-Sukan, F. (2021). Effect of agitation and aeration on keratinase production in bioreactors using bioprocess engineering aspects. The protein journal40(3), 388-395.

5. Bilgi, E., Homan Gokce, E., Bayir, E., Sendemir, A., Ozer, K. O., & Hames Tuna, E. E. (2021). Bacterial cellulose based facial mask with antioxidant property and high moisturizing capacity. Cellulose28(16), 10399-10414.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ