canlı destek

2000 yılında çok yeni ve ülkemizde pek bilinmeyen bir alanda lisans düzeyinde eğitim vermek üzere öğrenci almaya başlayan Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü 2017 yılında 14. dönem mezunlarını vermiş olmanın gururunu ve sevincini yaşamıştır.

 

Bölümümüz geçen 1yılda akademik ve teknik altyapısını geliştirme gayretlerine girmiş, kuruluşundan 6 yıl sonra AB 6. Çerçeve Programı kapsamında, BIO-ACE Projesi ile Biyomühendislik ve Biyoteknoloji alanında ‘Ulusal Mükemmeliyet Merkezi’ seçilmiş ve ülkemizde birçok öncü ve önemli çalışmalara imza atmıştır.

 

Öğretim elemanlarının yürüttüğü projeleri, bilimsel yayınları, sanayi danışmanlıkları, patentleri, ulusal düzlemde katkıları ve verdiği mezunlar ile ulusal ve uluslararası tanınırlığı olan bir mükemmeliyet merkezi olarak kendini kabul ettirmiştir.

 

2017 yılı Haziran ayı itibari ile kadrolu olarak 10 profesör, 4 doçent, 4 yardımcı doçent, 1 doktoralı öğretim görevlisi, 4 doktoralı araştırma görevlisi, 1 doktoralı biyolog ve 1 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 25 kadrolu öğretim üye ve elemanları ile faaliyetlerini sürdüren Bölümümüz Temmuz 2017 tarihine kadar toplam 468 lisans, 122 yüksek lisans ve 31 doktora programı mezunu vermiştir. 
 
En büyük övünç kaynağımız olan mezunlarımızın bir kısmı yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde araştırmacı olarak çalışmakta ve/veya eğitim almaya devam etmekte olup önemli bir kısmı ise halen sanayide ve kamuda önemli görevlerde bulunmaktadır. 
 
2012 yılında Türkiye’de ilk Biyomühendislik Zirvesi’ni gerçekleştiren Bölümümüz, ülkemizde biyomühendislik mesleğinin doğru temellere oturarak gelişmesi için yeni kurulan Biyomühendislik Bölümlerine de gerekli desteği vermeye gayret göstermektedir. Mersin Üniversitesi, Adana Bilim Teknoloji Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başlayan 5 mezunumuz ve yeni kurulan bölümlerde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan 35 mezunumuz ile ülkemizin dört bir yanına biyomühendislik tohumlarını serpiştiriyor olmaktan büyük gurur duymaktayız.  
 
On
dördüncü
 dönem mezunlarımızı verdiğimiz 2017 yılında bu noktaya gelebilmemize katkı veren, tüm öğretim elemanlarımıza, öğrencilerimize, personelimize ve bizleri destekleyen tüm dış paydaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
 
                                                                             Biyomühendislik Bölümü Ailesi


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ