Çerez Örnek
canlı destek

2000 yılında çok yeni ve ülkemizde pek bilinmeyen bir alanda lisans düzeyinde eğitim vermek üzere öğrenci almaya başlayan Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü, 2003-2004 yılları arasında ilk mezunlarını vermiş olup kurulduğu günden bu yana sektöre nitelikli ve donanımlı biyomühendisler kazandırmaya ve bilim insanları yetiştirmeye devam etmektedir. 

Bölümümüz, 2022 yılı Nisan ayı itibari ile kadrolu olarak 12 profesör, 5 doçent, 3 Dr. Öğr. Üyesi, 3 doktoralı öğretim görevlisi, 2 doktoralı araştırma görevlisi ve 1 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 26 kadrolu öğretim üye/elemanları ve 35. madde ile bölümümüzde görevli 3 araştırma görevlisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Üniversitemizin en modern altyapılarından birini temsil eden Biyomühendislik Bölümü binası toplam 10 bin metrekarelik yüzey alanına kurulu derslikler, ofisler ve laboratuvar bloklarından oluşmaktadır. Ofisler bloğunda 29 tane ofis, 3 çalışma odası ve 2 toplantı salonu barındıran binamızın derslikler bloğunda; her biri 110 kişilik 4 tane lisans dersliği, her biri 60 kişilik 5 tane lisans dersliği, her biri 25 kişilik 6 tane lisansüstü dersliği ve 40 kişilik bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Laboratuvarlar bloğunda ise; 26 tane farklı uzmanlık alanlarında araştırma laboratuvarı ve 3 tane öğrenci laboratuvarı ile hizmet vermektedir. Aynı zamanda binamızda 2 pilot tesis ve 320 kişilik konferans salonu bulunmaktadır. 

Bölümümüz kuruluşundan bu yana geçen 21 yılda akademik ve teknik altyapısını yoğun ölçüde geliştirme gayreti göstermiş, kuruluşundan 6 yıl sonra AB 6. Çerçeve Programı kapsamında, BIO-ACE Projesi ile Biyomühendislik ve Biyoteknoloji alanında ‘Ulusal Mükemmeliyet Merkezi’ seçilmiş ve ülkemizde birçok öncü ve önemli çalışmalara imza atmıştır. Yine bu süreçte, öğretim elemanlarının yürüttüğü TÜBİTAK, Avrupa Birliği ve Sanayi projeleri, bilimsel yayınları, sanayi danışmanlıkları, patentleri, ulusal düzlemde katkıları ve verdiği mezunlar ile ulusal ve uluslararası tanınırlığı olan bir mükemmeliyet merkezi olarak kendini kabul ettiren ve üniversitemizin araştırma ve yayın performansı en yüksek bölümlerinden biri olmuştur. 

Bölümümüz, 30 Eylül 2026 tarihine kadar 5 yıl süreli MÜDEK Akreditasyon Sertifikası ve EUR-ACE Etiketi Sertifikası almıştır. 

En büyük övünç kaynağımız olan mezunlarımızın bir kısmı yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde araştırmacı olarak çalışmakta ve/veya eğitim almaya devam etmekte olup önemli bir kısmı ise sanayide ve kamuda önemli görevlerde bulunmaktadır. Ayrıca, ülkemizde diğer üniversitelerde kurulan Biyomühendislik bölümlerinde, akademisyen olarak çalışan mezunlarımız ile ülkemizin dört bir yanına biyomühendislik tohumlarını serpiştiriyor olmaktan büyük gurur duymaktayız. 

Kuruluşumuzdan 21 yıl sonra bu noktaya gelebilmemize katkı veren, tüm akademik kadromuza, öğrencilerimize, personelimize ve bizleri destekleyen tüm dış paydaşlarımıza Biyomühendislik Bölümü ailesi olarak sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

 

Biyomühendislik Bölümü Ailesi


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ